Yıllar
Ahilik Haftası kutlamaları, ilçe etkinlikleriyle tamamlandı…

30. Ahilik Haftası etkinlikleri, Gaziemir ve Karaburun ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Programlar çerçevesinde ilçelerin kaymakam ve Belediye Başkanları makamlarında ziyaret edildi.

Ziyaretlerde İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu,   Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Karaburun kaymakamlığına vekalet eden Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol  ile Karaburun Belediye Başkanvekili Hamdi Yavuz’a Ahilik Nasihatı Tablosu sundu. Etkinliklerde Mutlu’ya Ahilik Haftası kutlama komitesi üyeleri, ilçelerdeki esnaf kuruluşlarının temsilcileri  ve İzmir’den katılan oda başkanları da  eşlik etti.

Etkinlikler çerçevesinde Gaziemir Sevgi Yolu’nda ve Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda ilçe esnaf sanatkarlarına ile halka açık kahvaltı verildi.

Ahilik tanıtıldı

Kahvaltı ile biraraya gelen halka ve esnaf sanatkarlara seslenen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Ahi Felsefesi’ni topluma ve yeni nesile doğru aktarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Gaziemir ve Karaburun’da faaliyet gösteren esnaf kuruluşlarının da etkinliklere önemli katkılar verdiklerini hatırlatan Mutlu, ‘Yalın anlamıyla Ahi 'Kardeşim' demektir. Ahilik felsefesi sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngörür. Kökleri çok eskilere uzanan Ahi Evran geleneği, devlet büyükleri yetiştirmiş, topluma ve devlet yapılanmasına yön vermiştir. Gerçekleştirilen etkinliklerle de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılmasını hedefliyoruz. Geçmişi ve geleneklerimizi iyi anlamalı,başarısızlıklarımızdan ders çıkarmalıyız. Artık dünya bilime, bilgiye, bilgiyi kullanmaya odaklandığı için üyelerimiz de kendilerini bu doğrultuda  geliştirmeli. Devlet de esnaf sanatkara pozitif ayırımcılık uygulamalı. Çünkü işsizliğin çözümü esnaf sanatkardadır.’ dedi.

İlçe yöneticilerinin de görüşlerini aktardıkları kahvaltıların ardından Şed Kuşatma Töreni’ni anlatan ve halka açık sunulan tiyatro gösterileri ilgi ile izlendi.

Gösterilerin ardından Mehter Takımı eşliğinde ilçe çarşılarını dolaşan Zekeriya Mutlu, Ahilik Komitesi üyeleri ile ilçe yöneticileri esnaf sanatkarlara  ve halka karanfil dağıttı.

Etkinlikler dünden bugüne mesleklerin gelişimini simgeleyen esnaf standlarını ziyaretlerle ve halka Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramlarıyla sona erdi.

LİNK: Ahilik Haftası kutlamaları, ilçe etkinlikleriyle tamamlandı…

LİNK: Gaziemir Ahilik Kutlamaları