Yıllar
Ahilik Haftası Kutlamaları, Bayındır’da Düzenlenen Etkinliklerle Tamamlandı.

29. Ahilik Haftası etkinlikleri, Bayındır ilçesinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Program çerçevesinde Bayındır Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ile ilçe kaymakamı Barboros Baran’ı makamlarında ziyaret eden Ahilik Haftası kutlama komitesi üyeleri ve İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ilçe yöneticilerine el yapımı birer vazo hediye etti.

Ziyaretlerin ardından, İzmir’den gelen çok sayıdaki oda başkanı ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla Bayındır Sanayi Sitesi’nde esnaf sanatkarlara kahvaltı düzenlendi.

Kahvaltıda Bayındır Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İzzet Daşdı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Davut Sakarsu ile ilçe kefalet kooperatifi başkanı Bahrettin Cihan kısa bir konuşma yaparak etkinliklerin Bayındır’da yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Site esnaf sanatkarına seslenen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, Ahilik Felsefesi hakkında bilgi verdi.

Ahi Felsefesi’ni topluma ve yeni nesile doğru aktarmak için hafta etkinliklerini gerçekleştirdiklerini kaydeden Mutlu, ‘Yalın anlamıyla Ahi 'Kardeşim' demektir. Ahilik felsefesi sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngörür. Kökleri çok eskilere uzanan Ahi Evran geleneği, devlet büyükleri yetiştirmiş, topluma ve devlet yapılanmasına yön vermiştir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılmasını hedefliyoruz. Geçmişi ve geleneklerimizi iyi anlamalı, başarısızlıklarımızdan ders çıkarmalıyız.

Bilgi çağı

Artık dünya bilime, teknolojiye döndüğü için üyelerimiz de kendilerini geliştirmeli. Devlet de esnaf sanatkara pozitif ayırımcılık uygulamalı. Çünkü işsizliğin çözümü esnaf sanatkardadır.’ dedi.

Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu vurgulayan Bayındır Kaymakamı Barboros Baran ise, Bayındır halkına hizmet vermek için işbirliği içinde çalıştıkları en önemli kesimin esnaf sanatkarlar olduğu söyledi.

Esnaf sanatkarların toplumsal yaşamda önemli işlevler üstlendiklerini belirten Baran, ‘Bu bilinç içinde esnaf kesimine önem veriyor, bize yansıyan sorunlarını ilçedeki oda yöneticileri ile birlikte çözmeye gayret ediyoruz’ şeklinde konuştu.

Bayındır’da milli şov

İESOB temsilcileri ve kutlama komitesi üyeleri daha sonra  Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ve ilçe kaymakamı Barboros Baran’ın da katılımlarıyla Bayındır çarşısını ve pazarını ziyaret ettiler.

Ziyarette esnafa ve vatandaşlara Ahi Felsefesi’ni içeren broşürler ve karanfil dağıtıldı. Bayındırdaki etkinlikler Belediye Parkı’ndaki saç şov ile sona erdi. Türk milli takımına seçilen İzmirli kuaförlerin şovunun ardından Birlik Başkanı Mutlu, Baran ve Uludağ ile birlikte vatandaşlara Ahi Pilavı ve lokması ikram etti.